Dzień Strażaka

Gminny Dzień Strażaka na terenie Gminy Iwkowa odbył się 6 maja 2023 r., której gospodarzem w tym roku była Ochotnicza Straż Pożarna w Porąbce Iwkowskiej. Uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym św. Józefa Oblubieńca NMP w Kątach, której przewodniczył Ks. Proboszcz Jan Witek. Po Mszy Świętej pododdziały wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na plac przed jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Porąbce Iwkowskiej, gdzie miała miejsce część oficjalna obchodów. Uroczysty apel rozpoczął dowódca uroczystości Komendant Gminny OSP dh Bartłomiej Durbas, który złożył meldunek Prezesowi Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Marianowi Zalewskiemu.

Podczas tegorocznych obchodów Gminnego Dnia Strażaka zasłużeni druhny i druhowie zostali odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa:

Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali:

 1. Zenon Nowacki
 2. Paweł Krzyżak
 3. Zenon Mastalski
 4. Grzegorz Świder
 5. Łukasz Czyżycki,
 6. Maciej Jakóbczyk 

Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali:

 1. Włodzimierz Serefin
 2. Grzegorz Krzyżak
 3. Damian Wielgusiak
 4. Monika Brzęk
 5. Piotr Pacut
 6. Wojciech Gnyla
 7. Beata Szot-Serafin
 8. Piotr Karwala
 9. Mariusz Błoniarczyk

Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymała:

 1. Małgorzata Szot

Trzeba również dodać, iż na początku maja 2023 roku w miejscowości Pojawie w Gminie Szczurowa, podczas posiedzenia Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brzesku, Wójt Naszej Gminy i jednocześnie Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP został wyróżniony Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Medal ten jest nadawany przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Kulminacją uroczystości było poświęcenie garażu i samochodu. Nowo wybudowany garaż został współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego na realizację prac budowlano-remontowych w remizach strażackich w 2022 roku w kwocie 44 000 zł, pozostała część została pokryta z budżetu Gminy Iwkowa. Trzeba również zaznaczyć, iż nie byłoby tego garażu bez zaangażowania druhen i druhów z tej jednostki, którzy w ramach wolontariatu włożyli dużo pracy w to, aby ten garaż powstał. Jednostka OSP Porąbka Iwkowska świętowała również zakup samochodu, który został sfinansowany ze środków własnych tej jednostki.

W uroczystości udział wzięli strażacy z terenu Gminy Iwkowa, Iwkowska Orkiestra Dęta pod przewodnictwem kapelmistrza Krystiana Waligóry, a także zaproszeni goście w osobach Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP, Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Kufta, Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP dh Marian Zalewski oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Pani Marta Malec – Lech.

Strażacy zawodowi, jak i ochotnicy zawsze spieszą na ratunek kiedy zagrożone jest zdrowie i życie innych, chronią dobytek, wyjeżdżają do wypadków, skutków kataklizmów, zdarzeń losowych często narażając swoje życie i zdrowie. Wspomnienie św. Floriana – patrona strażaków, to świetna okazja do podziękowań składanych na ręce druhen i druhów za ich społeczną i pełną poświęcenia prace na rzecz mieszkańców.

źródło: www.iwkowa.pl

Nasze media społecznościowe

Polub nas!

Iwkowa

Iwkowa
5 grudnia 2023, 10h02
Light freezing rain
Opis
Apparent: -3°C
Ciśnienie: 1005 mb
Wilgotność: 87%
Wiatr: 0.8 m/s SW
Wschód słońca: 8h07
Zachód słońca: 16h24
Prognoza 6 grudnia 2023
Dzień
12
Opis
4°C
Wiatr: 2.8 m/s WSW
Wiatr w porywach: 6.2 m/s
Max. UV index: 0.3
Prognoza 7 grudnia 2023
Dzień
11
Fog
1°C
Wiatr: 1.6 m/s S
Wiatr w porywach: 4.6 m/s
Max. UV index: 1.3
Prognoza 8 grudnia 2023
Dzień
19
Slight snow fall
1°C
Wiatr: 1.9 m/s ESE
Wiatr w porywach: 5.9 m/s
Max. UV index: 0.35
Prognoza 9 grudnia 2023
Dzień
12
Opis
7°C
Wiatr: 3 m/s SSW
Wiatr w porywach: 8.3 m/s
Max. UV index: 0.85
Prognoza 10 grudnia 2023
Dzień
12
Opis
13°C
Wiatr: 4.3 m/s SSW
Wiatr w porywach: 10.7 m/s
Max. UV index: 0.2
 
Skip to content