POŚWIĘCENIE I NADANIE SZTANDARU PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IMIENIA KAZIMIERZA BRODZIŃSKIEGO W WOJAKOWEJ

„Naród jest jedną rodziną, mającą swoje rodzinne przygody i powołanie”.

Słowa Kazimierza Brodzińskiego, poety wywodzącego się z Królówki, na ziemi bocheńskiej, stały się mottem przewodnim uroczystości poświęcenia i nadania sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej. Uroczystość odbyła się 26 maja 2024 r. na zakończenie obchodów 30. rocznicy nadania imienia placówce i wieńczyła przeżywany w wojakowskiej szkole Rok Patrona.

27 maja 1993 roku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Wojakowej otrzymała imię obecnego patrona, Kazimierza Brodzińskiego. Decyzją Rady Pedagogicznej rok szkolny 2023/2024, został ogłoszony Rokiem Patrona i został zainaugurowany w 188. rocznicę śmierci poety, przypadającą 10 października. Przez kolejne miesiące w wojakowskiej placówce organizowano wiele działań – konkursów, wyjazdów edukacyjnych, spotkań, dzięki którym postać patrona stała się bliższa całej szkolnej społeczności.

Uroczystości poświęcenia i nadania sztandaru szkole rozpoczęły się w kościele parafialnym, gdzie o godz. 15.00 celebrowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego, przy udziale miejscowych kapłanów oraz rodaków-absolwentów: ks. Stanisława Tokarskiego, proboszcza z Mokrzysk, ks. Janusza Stachonia, wikariusza z par. MB Niepokalanej w Nowym Sączu i ks. dr. Andrzeja Jasnosa, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W okolicznościowej homilii Ks. Biskup zwrócił uwagę na rolę i znak sztandaru szkolnego.  Podkreślił wagę słów na nim zamieszczonych: Bóg, Ojczyzna, Honor, Nauka, które podpowiadają kierunki działań  i jednoczą społeczność szkolną. Na koniec Ks. Biskup  życzył młodzieży, by te słowa stały się programem ich codziennego życia również wtedy, gdy opuszczą mury szkoły. Jego Ekscelencja, jako dar dla szkoły, złożył potężnych rozmiarów kronikę do zapisywania chlubnych dziejów placówki.

Po zakończonej Mszy św. w orszaku, w rytmach Gminnej Orkiestry, wszyscy uczestnicy udali się do szkoły na dalszą część uroczystości, której głównym punktem było przekazanie przez Radę Rodziców sztandaru na ręce Dyrektor Iwony Czyżyckiej-Dudy i uczniów. Była to doniosła i historyczna chwila. Następnie uczniowie zaprezentowali w formie sceniczno-multimedialnej wątki z życia Kazimierza Brodzińskiego, który do dziś pozostaje wzorem przywiązania do Boga, ojcowizny, tradycji, nauki i patriotyzmu. W przedstawieniu została zawarta nauka, że Kazimierz Brodziński pozostał w wojakowskiej szkole nie tylko w swoich utworach, ale przede wszystkim w wartościach, którym był wierny. W postać patrona szkoły wcielił się Ksawery Kosakowski, uczeń kl. VIII.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali także okolicznościowych wystąpień. W imieniu zaproszonych gości słowa gratulacji i życzeń skierowali: Joanna Jasiak – dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Andrzej Potępa – starosta powiatu brzeskiego, Bartłomiej Durbas – wójt gminy Iwkowa, Bogusław Kamiński, wieloletni wójt iwkowskiej gminy oraz ks. prałat Józef Nowak, długoletni proboszcz parafii Wojakowa i główny inicjator oraz fundator szkolnego sztandaru.

Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim obecnym za przybycie, a darczyńcom za okazaną pomoc. Podkreśliła wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego oraz Fundacji Totalizatora Sportowego. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach współpracy ze STOWARZYSZENIEM „WOJAKOWA” i Gminnym Ośrodkiem Kultury  w  Iwkowej.

Następnie był czas na posiłek i okolicznościowy tort z podobizną Brodzińskiego oraz znakami sztandaru szkolnego. Dla dzieci i całych rodzin czekały smakołyki, począwszy od kiełbasek z grilla aż po owoce i watę cukrową. A wszystko przy dobrej muzyce i przy różnorakich dyscyplinach sportowych – szczególnie meczów piłkarskich, które wzbudzały wiele emocji, zwłaszcza u Mam, obchodzących w tym dniu swoje święto.

 Niech ta historyczna chwila zapadnie nam wszystkim głęboko w serce i pamięć oraz będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń.

Nasze media społecznościowe

Polub nas!

Iwkowa

Iwkowa
12 lipca 2024, 18h35
Mainly clear
Mainly clear
Apparent: 24°C
Ciśnienie: 1015 mb
Wilgotność: 79%
Wiatr: 8.6 m/s W
Wschód słońca: 5h29
Zachód słońca: 21h32
Prognoza 13 lipca 2024
Dzień
07
Prognoza
24°C
Wiatr: 6.2 m/s WSW
Wiatr w porywach: 9 m/s
Max. UV index: 6.7
Prognoza 14 lipca 2024
Dzień
07
Prognoza
26°C
Wiatr: 5.9 m/s WSW
Wiatr w porywach: 8.2 m/s
Max. UV index: 6.85
Prognoza 15 lipca 2024
Dzień
25
Light drizzle
29°C
Wiatr: 3.2 m/s NE
Wiatr w porywach: 5.1 m/s
Max. UV index: 6.95
Prognoza 16 lipca 2024
Dzień
26
Dense drizzle
25°C
Wiatr: 5.7 m/s WSW
Wiatr w porywach: 10 m/s
Max. UV index: 6.65
Prognoza 17 lipca 2024
Dzień
07
Prognoza
26°C
Wiatr: 2.8 m/s WSW
Wiatr w porywach: 8.2 m/s
Max. UV index: 6.05
 
Skip to content